skip to Main Content

E-posta listemize kaydolun!

Açılımsoft ürünlerine sürekli yeni modüller ve işinizi kolaylaştıran yeni fonksiyonlar ekliyor. Bu yeniliklerden haberdar olmak için lütfen bültenimize kaydolun.

Bu iyi şirketler ve daha fazlası tarafından güveniliyor.

Yeşil Alan Yönetim Sistemi Projesi

Parktaki sistemler tek bir yazılım üzerinden yönetilir ve acil durumlarda hızlı müdahale imkanı sağlar. Ölçülebilen ve raporlanabilen bir uygulamadır.

 • Akıllı Görüntüleme Sistemleri
 • Akıllı Aydınlatma Sistemleri
 • Akıllı Sulama Sistemleri
 • Çevre Kontrol Sistemleri
 • İş Takip Sistemi

Yeşil Alan Yönetim Sistemi Projesi Nedir?

Bu sistem iş süreçlerinin coğrafi bilgi sistemi mantığı içerisinde gerçekleştirilen, yapım, bakım ve onarım faaliyetlerinin düzgün ve verimli olarak yürütülebilen ve kaynakların kullanımında ciddi tasarruf sağlayan bir uygulamadır.

Varlık Yönetim Sistemi

Parktaki tüm nesneler; ağaçlar, bitkiler, spor aletleri oyun aletleri vs her bir nesne tanımlanacaktır. Parkın görsel teması coğrafi bilgi sistemi mantığı içerisinde gerçekleştirilerek CBS katmanlarına uygun, bir şekilde sistemden kontrol edilebilecektir.

 • Icon Kütüphanesi

  Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün kullandığı park, ağaç, çalı, çim, yürüyüş yolu, sert zemin, oyun grubu, su vanası, bank, havuz vb. tüm nokta, çizgi ve alan sembolleri oluşturulacaktır.

 • Katmanlı Yapı

  Park envanter sistemi katmanlı bir yapıdan oluşacağı için istenildiğinde sadece alt yapıya ve alt yapı içinde sadece suya, elektriğe veya doğalgaz altyapısına bakılabilecektir. Yine katmalı yapı sayesinde sadece ağaçlara, sadece peyzaja, sadece yollara bakılabilecektir.

 • Sayaçlar

  Parkta bulunan tüm su, doğalgaz ve elektrik sayaçları park envanter sistemine GPS konum bilgisi ile tanımlanacaktır. Bu sayede hangi parkta kaç sayacımız var ve konum bilgileri nerede sorunusun cevabına anında ulaşabileceğiz. Ayrıca sayaçların harcama ve fatura bilgileri sisteme girilecek ve sarfiyatları takip edilecektir.

Saha Yönetim Sistemi Ekran Görüntüsü
 • Zemin ve Toprak Analizi

  Parklarda bulunan toprak zeminler için laboratuvardan gelen toprak verimlilik analiz bilgilerinin girilmesi ve raporlanması sayesinde bu toprağa uygun bitkiler seçilecektir. Bu sayede yanlış bitki seçimi önlenecektir.

 • Bitkiler

  Bitkilerin her bir tür için kendine özel bir iconla tanımlanacaktır. Parkta bulunan tüm bitkiler türlerine, büyüklüklerine göre raporlanabilecektir. Ayrıca bu bitkilerin periyodik bakımları da buradan takip edilecektir. Bu bakımlar İş takip sistemiyle entegre çalışacaktır.

 • Anıt Ağaçlar

  Parkta bulunan anıt niteliğinde olan ağaçlar sisteme QR kod ile tanımlanacak ve ayrıntılı olarak raporlanabilecektir. Ayrıca halk için geliştirilecek mobil uygulamada bu bilgi ayrı bir başlık altında sunulacaktır.

Akıllı Görüntüleme Sistemleri

Park giriş ve çıkışlarına konulacak kameralardan image procesing yapılarak yüz tanıma yapılacaktır. Ayrıca; kişi sayısı ölçümü, yüz algılama, yangın veya ateş tespiti yapılacaktır. Yapılan araştırmalarda evden kaçan gençlerin genelde ilk şehir parklarına gittiği saptanmıştır. Kayıp çocuk veya evden kaçan gençlerin resimleri sistem ile entegre edilerek park içine giren kayıp çocuklar veya gençler hemen tespit edilecektir. Pedofili hastalarının sisteme alınarak bu kişiler parka girdiği anda tespiti ve takibi yapılabilecektir.

Akıllı Aydınlatma Sistemi

Akıllı Aydınlatma Sistemi

Otomatik çalışan mobil ve web ara yüzden aydınlatma ışıkların açılıp kapatılması, (dim) kısma kontrollerinin yapılabilmesini sağlayacaktır. Herhangi sebeple hizmet dışı kalan aydınlatma aparatlarının sistem tarafından tespiti arıza kaydının açılması ve açılan arıza kaydının neticesinin takibi yapılacaktır.

Akıllı Aydınlatma Sistemi

Akıllı Sulama Sistemleri

Parklarda toprağa yerleştirilecek nem ve ısı sensörleriyle toprağın suya ihtiyacı olup olmadığı tespit edilir. Böylece yağmurlu bir günde sulama sistemi çalışmaz veya mevsimsel ihtiyaca göre toprağa ve bitkilere ihtiyacı olduğu kadar su verilecektir. Mobil veya Web ara yüzden sulama sisteminin açma, kapama ve kısma kontrolleri yapılabilecektir. Herhangi sebeple hizmet dışı kalan sulama aparatlarının sistem tarafından tespiti arıza kaydının açılması ve açılan arıza kaydının neticesinin takibi, arıza yapan aparatın konum bilgisi alınabilecek. Park içindeki kamera ile yangın veya ateş tespiti yapılarak en yakın lokasyondaki sulama sistemini açarak ateşe veya yangına anında müdahale etme imkanı sağlanacaktır.

Akıllı Şarj Bisikleti

Akıllı Şarj Bisikleti

Bu bisikletler hareket enerjisini, manyetik alan vasıtası ile elektrik enerjisine dönüştürülerek mobil şarj docklarına aktarılmasını sağlayacaktır. Bu sayede parktaki kişiler telefonlarını bu bisikletlere koyarak şarj edebilecek ve yaktıkları kalori vs gibi bilgileri cep telefonundaki mobil uygulamadan takip edebileceklerdir.

Sanal Rehber

Sanal Rehber

İstanbul’da gezilecekler alanları dokunmatik ekran vasıtası ile görsel ve sesli olarak seçebilir bilgi alabilirler, bulundukları bölgeyle ilgili ulaşım bilgilerini yada en yakın etkinlikle ilgili bilgeleri bu ekrandan ulaşabilirler. Sanal rehber ile bulunduğu park planını, istanbul da gezilecek alanları sağında bulunan touchscreen üzerindeki butonlar vasıtası ile görsel ve sesli olarak sunum yapacaktır. 7/24 yorulmadan, ziyaretçilere cevap verebilecektir. Sanal rehber ayrıca yeşil alan duyuru sekmesinde halk için yayınlanan duyuruları gösterecektir. Sanal asistan yanına eklenecek dokunmatik ekran yardımı ile ziyaretçiler nasıl gidilir gibi bilgi sorgulaması yapabileceklerdir.

İş Takip Sistemi

Bu iş takip uygulaması ile kendi personelimize ve taşeronlere iş atamaları yapılacaktır. Bu iş tanımları rutin zaman aralıklarında yapılan periyodik işler veya anlık ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olacaktır. Merkezden yapılan iş ataması ilgili personelin telefonuna veya tabletine iş emri olarak düşecektir. İş emrini alan personel iş başlangıç ve bitiş GPS lokasyon verisi ve gerekli durumlarda iş başlanma öncesi görsel resim, iş bitirme sonrası görsel resimlerle işin kalitesi kontrol edilebilecektir.

Arıza Takip Sistemi (Merkezi Yönetim)

Hizmet dışı kalan tüm donanımın ( aydınlatma, kamera, sulama sitemleri, diğer tüm ölçüm cihazları) sistem kaydının tutulması donanımın arızalanması durumunda akıllı algoritmanın otomatik olarak yetkili personele otomatik olarak arıza kaydı açması ve iş takip sistemiyle entegre edilerek arızaların hızlı bir şekilde giderilmesi sağlanacaktır.

Artırılmış Gerçeklik İle Bakım Uygulaması

Sahada bakım-onarım ekiplerine cad çizimi olarak verilen çizimler yerine artırılmış gerçeklik ile bütün yeraltı hatlarını gerçek görüntü üzerine görerek bakım işlemini yapacaktır. Bu sayede bakım yapacak kişi yeşil alanda herhangi bir zemine tabletteki AR uygulaması üzerinden baktığında yeraltı artırılmış gerçeklikle görecektir.

Açılımsoft ailesi ile tanışın. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back To Top